23.05.2014

Ο συνταγματολόγος MARK TUSHNET (Harvard) στην Αθήνα

Την  27η Μαΐου 2014, ημέρα Τρίτη και ώρα 19.00 στη Μεγάλη Αίθουσα του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, θα αναγορευθεί επίτιμος διδάκτορας του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών ο κ. Mark Tushnet, καθηγητής του Συνταγματικού Δικαίου της Νομικής Σχολής του Πανεπιστημίου της Harvard, Ηνωμένο Βασίλειο.

Σας προσκαλούμε να παραστείτε.

Ο Πρύτανης

Θεοδόσιος Ν. Πελεγρίνης

Π Ρ Ο Γ Ρ Α Μ Μ Α

Προσφώνηση από τον Πρύτανη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητή κύριο Θεοδόσιο Πελεγρίνη.

Παρουσίαση του έργου και της προσωπικότητας του τιμωμένου από τον αναπληρωτή καθηγητή Δημοσίου Δικαίου της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Αθηνών, κύριο Γιάννη Τασόπουλο.

Αναγόρευση του τιμωμένου

- Ανάγνωση των κειμένων του ψηφίσματος της Σχολής, της Αναγόρευσης και του Διδακτορικού Διπλώματος από τον Πρόεδρο του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης, καθηγητή κύριο Χαράλαμπο Χρυσανθάκη.

- Περιένδυση του τιμωμένου με την τήβεννο της Σχολής από τον Κοσμήτορα, καθηγητή κύριο Μιχαήλ Σπουρδαλάκη.

Ομιλία του τιμωμένου με θέμα: "The Structure of Rights Analysis in Constitutional Law".

Την προηγουμένη, 26 Μαΐου 2014 και ώρα 18.00 (Πανεπιστημίου 30, Παλιά Αίθουσα Συγκλήτου, 1ος όροφος), ο καθηγητής Tushnet θα δώσει διάλεξη στο πλαίσιο του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών «Κράτος και Δημόσια Πολιτική», με θέμα “Unconstitutional constitutional amendments and the theory of constitutional revolutions”.